Весняний семінар з Європейської безпеки ім. Жана Моне

   Ключовим підгрунттям утворення Європейського Союзу є прагнення гарантувати безпеку країнам-членам ЄС і громадянам європейських країн, особливо, якщо безпека визначається як неможливість руйнування спільних цінностей. Європейських Союз є спільнотою, яка має спільні цінності, а Європейська політика добросусідства спрямована на співпрацю з країнами, які розподіляють фундаментальні цінності та завдання ЄС, із врахуванням того, що ступінь прихильності до певних цінностей може відрізнятись у країнах-партнерах ЄС. Фокусом Весняного семінару з Європейської безпеки є дослідження ландшафту Європейської безпеки, який постійно змінюється, тому його учасники аналізують як традиційні, так і нові загрози та ризики, які виникають у стратегічній орбіті Європейського Союзу, та розроблюють іноваційні навчальні програми для викладання Європейських безпекових студій. Навчальні програми базуються на результатах теоретичних, емпіричних досліджень та практики співпраці між Європейським Союзом та країнами добросусідства.

   Весняний семінар з Європейської безпеки проводиться в Україні з 2008 року. Наша мета – постійне підвищення якості вищої освіти у сфері Європейської інтеграції у галузі Європейської безпеки та розвиток викладання, яке базується на дослідженнях, за допомогою сприяння незалежному, неупередженому та критичному мисленню, посиленню ролі університетських громад як агентів змін, та застосуванню нових міждисциплінарних та міжкультурних дослідницьких та викладацьких методик. Весняний семінар з Європейської безпеки є часткою довгострокового проекту, який розроблює міждисциплінарну програму Європейських студій, до якої входять дослідження, лекції, семінари, дискусії, брифінги та симуляційні ігри у сфері Європейської безпеки.

Протягом реалізації Весняного семінару в Україні ми стали свідками драматичних подій та процесів, починаючи з масових протестів у Києві (Євромайдан), анексії Криму Росією до війни у Східній Україні. Україна стала головною «гарячою точкою» на мапі Європейського добросусідства та одночасно наріжним каменем та викликом архітектурі Європейської безпеки після «холодної війни». За таких умов Весняний семінар з Європейської безпеки  спрямований на глибокий та грунтовний теоретичний аналіз та осмислення наявних та майбутнії загроз та викликів, з якими Європейський Союз може зіткнутись у сусідніх регіонах.

   У серцевині концепції семінару – енергія інтерактивної та плідної співпраці між представниками академічної спільноти, громадянського суспільства та державними службовцями з країн ЄС, НАТО та Європейського добросусідства за допомогою активного застосування теорій, методологій та практик, розробки нових методів стратегічного прогнозування ризиків безпеці та превентивних механізмів, які базуються на синергії незалежного та критичного мислення та застосування нових міжкультурних та міждисциплінарних дослідницьких та викладацьких методів.

   Методологія семінару сполучає дослідницьку діяльність з публікаціями, організацією конференцій, семінарів та інших форм поширення результатів дослідження. Міждисциплінарні дослідження за темами Європейської безпеки залучають широкий спектр міжнародно-визнаних експертів. Оцінка ризиків безпеці та їхніх глибинних чинників є основою для академічних публікацій, навчальних матеріалів, у тому числі ситуаційних вправ, порівняльних оцінок та симуляційних ігор.

   Серія Весняних семінарів з Європейської безпеки ім. Жана Моне пропонує своїм слухачам міждисциплінарну програму яка складається з лекцій, семінарів, презентацій, круглих столів, ситуаційних вправ та симуляційних ігор, присвячених різним аспектам Європейської безпеки. Щорічні зустрічі у форматі Весняних семінарів концентруються на аналізі політичних та соціальних викликів для Європейської безпеки, ролі Європейського Союзу у поширенні демократії, встановленні верховенства права у країнах Європейського добросусідства та у всьому світі. Концепції «глибокого включеного пізнання» та викладання, що базується на дослідженнях, є ядром методологічного підходу, який лежить в основі Весняних семінарів. Семінар ім. Жана Моне  - це серія академічних заходів, спрямованих на інтелектуальний та професійний розвиток нової генерації лідерів в Україні, які, у свою чергу сприяють встановленню в українському суспільстві таких базових, але важливих цінностей як свобода, верховенство права, права людини і справедливість. Тематично нові міжнародні семінари з Європейської безпеки, які будуть проводитись в Україні у наступні роки, фокусуються на аналізі нових викликів для Європейської безпеки. Перша група викликів пов’язана зі зростанням нестабільності у країнах, які оточують Європейський Союз. Інша категорія викликів для Європейської безпеки, яка буде обговорюватися у межах семінару, нові, «нетрадиційні» загрози безпеці, такі як нелегальна міграція, «провальні» держави, міжнародна організована злочинність, загрози.

 

Академічне керівництво:

 

Проф. Тетяна Маляренко

Професор факультету журналістики

Національний університет "Одеська юридична академія"

Україна

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Проф. Стефан Вольф

Професор школи урядування та суспільства

Університет Бірмінгем

Великобританія

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

   Весняний семінар з Європейської безпеки отримує підтримку з боку значної кількості міжнародних партнерів та спонсорів, у тому числі Програми ім. Жана Моне Європейського Союзу, програми НАТО «Наука заради миру та безпеки», академічного журналу «Європейська безпека» видавництва Рутледж та Інституту «Відкрите суспільство».